• LISD Teachers of the Year Website Banner

  • 2023-24 LISD Teacher of the Year Finalists

    ELEMENTARY

    Deborah Bianco | Ethridge Elementary

    Stacey Domzalski | Prairie Trail Elementary

    Brian Edley | Peters Colony Elementary

    Jasmine Richard | Memorial STEM Academy

     Jennifer Rodgers | Flower Mound Elementary

    SECONDARY

    Ashleigh Barron | Marcus 9th Grade Campus

    Donna Friend | Hebron High School

    Casey McCluskey | Marcus High School

     Donna Niewinski | Shadow Ridge Middle School

    Holly Reynolds | Lamar Middle School

  • LISD CAMPUS TEACHERS OF THE YEAR | 2023-24

    HIGH SCHOOLS

    Flower Mound 9th Grade Campus | Nathanael Brown

    Flower Mound High School | Brian Dalak

    Hebron 9th Grade Campus | Karen Hermonat

    Hebron High School | Donna Friend

    LHS Harmon | Miriam Calixto

    LHS Killough | Monica Marsh

    Lewisville High School | Janice Hatter

    LISD Student Success Center | Gregory Sweeney

    Lewisville Learning Center | Kari Lynch

    Marcus 9th Grade Campus | Ashleigh Barron

    Marcus High School | Casey McCluskey

    TECC East | Kari Nathan

    TECC West | Gina Parry

    The Colony High School | Claire Campos

    Virtual Learning Academy | Tanja Smiley

    MIDDLE SCHOOLS

    Arbor Creek Middle School | Marina Lutz

    Briarhill Middle School | Mitchell Cogbill

    Creek Valley Middle School | Kimberly Hawbaker-Cooley

    DeLay Middle School | Jini Mauldin

    Downing Middle School | Tracey Bell

    Durham Middle School | Amber Allison

    Forestwood Middle School | Shemika Ballard

    Griffin Middle School | Taylor Brem

    Hedrick Middle School | Mariah Villafranca

    Huffines Middle School | Kelly Presley

    Killian Middle School | Sarah Rovenstine

    Lakeview Middle School | Angela Shidler

    Lamar Middle School | Holly Reynolds

    McKamy Middle School | Amber James

    Shadow Ridge Middle School | Donna Niewinski

    ELEMENTARY

    B.B. Owen Elementary | Coby Pait

    Bluebonnet Elementary | Natalie Harris

    Bridlewood STEM Academy | Eileen Boyd

    Camey Elementary | Syble Crandell

    Castle Hills Elementary | Shannon Dunham

    Central Elementary | Monica Montes

    Coyote Ridge Elementary | Clay Davis

    Creekside Elementary | Shachi Cabrera

    Degan Elementary | Felix Carrión Jr.

    Donald STEM Academy | Gail Crossley

    Ethridge Elementary | Deborah Bianco

    Flower Mound Elementary | Jennifer Rodgers

    Forest Vista Elementary | Julie Koum

    Garden Ridge Elementary | Christine Rountree

    Hebron Valley Elementary | Dawn Coker

    Heritage Elementary | Laurel Lynch

    Hicks Elementary | Shannon Adams

    Highland Village Elementary | Angie Hogan

    Homestead Elementary | Lora Davis

    Independence Elementary | Shelley Gerritzen

    Indian Creek Elementary | Killeen Hossbach

    Lakeland Elementary | Alexandria Dubek

    Lewisville Elementary | Makayla Kockler

    Liberty Elementary | Johnny Vance

    Lillie J. Jackson Early Childhood Center | Minji Olszewski

    McAuliffe Elementary | Jana Osborn

    Memorial STEM Academy | Jasmine Richard

    Mill Street Elementary | Cynthia Varela

    Morningside Elementary | Caroline Rodgers

    Old Settlers Elementary | Sophia Nelson

    Parkway Elementary | Amber Perez

    Peters Colony Elementary | Brian Edley

    Polser STEM Academy | Kailey Branson

    Prairie Trail Elementary | Stacey Domzalski

    Rockbrook Elementary | Claire El-Khoury

    Southridge Elementary | Mitchell Bitner

    Timber Creek Elementary | Candi Blalack

    Valley Ridge STEM Academy | Valerie Worley

    Vickery Elementary | Alma Lancaster

    Wellington Elementary | Sharon Jakubek



    For inquiries about this page, please contact awards@lisd.net.