• LISD Employees of the Year website banner.

    2022 Award Finalists and Winners

  • First-Year Teacher of the Year - Elementary

    WINNER | BETH JACKMAN, WELLINGTON ELEMENTARY

    LAUREN OLSEN, FLOWER MOUND ELEMENTARY

    HANNAH STRANGE, LIBERTY ELEMENTARY

    FIRST-YEAR TEACHER - SECONDARY

    KAYLEB DEMOSS, LISD STUDENT SUCCESS CENTER

    GRACE FOUST, LEWISVILLE HIGH SCHOOL

    WINNER | JULIA GAMBELL, HEBRON HIGH SCHOOL

    Principal of the Year - Elementary

    WINNER | VIRGINIA GWYN, LILLIE J. JACKSON EARLY CHILDHOOD CENTER

    AMY MIDDLETON, TIMBER CREEK ELEMENTARY

    LORI SOWERS, INDIAN CREEK ELEMENTARY

    PRINCIPAL OF THE YEAR - SECONDARY

    WINNER | AMY BOUGHTON, HEBRON HIGH SCHOOL

    SHAWNDA LAROCQUE, LISD STUDENT SUCCESS CENTER AT COLLEGE STREET

    CHANTELL UPSHAW, MARCUS 9TH GRADE CAMPUS

    Assistant Principal of the Year - Elementary

    JENNIFER BARENTINE, ETHRIDGE ELEMENTARY

    TRACY REHFUSS, HICKS ELEMENTARY

    WINNER | MEREDITH WHITEHOUSE, HERITAGE ELEMENTARY

    Assistant Principal of the Year - Secondary

    WINNER | DEANNA GERDE, HEBRON 9TH GRADE CAMPUS

    DR. VICTOR JONES, LAKEVIEW MIDDLE SCHOOL

    ERICA ROBERSON, CREEK VALLEY MIDDLE SCHOOL

    Counselor of the Year - Elementary

    WINNER | ELIZABETH BANDA, LIBERTY ELEMENTARY

    KRISTIN KING, WELLINGTON ELEMENTARY

    DAWN LEE MESNARD, MCAULIFFE ELEMENTARY

    Counselor of the Year - Secondary

    WINNER | ANU DANIEL, KILLIAN MIDDLE SCHOOL

    DR. JUSTIN FIELDS, HEBRON HIGH SCHOOL

    CAMILA JONES, LHS HARMON

    SCHOOL RESOURCE OFFICER of the Year

    WINNER | OFFICER CHESSA CASSELS, LEWISVILLE PD, LHS HARMON & TECC WEST

    OFFICER COLE LANGSTON, CARROLLTON PD, ARBOR CREEK, HOMESTEAD & INDIAN CREEK 

    OFFICER ERIK WHITE, FLOWER MOUND PD, FORESTWOOD, DONALD & FOREST VISTA

    Nurse of the Year

    WINNER | TINA CHULICK, BLUEBONNET ELEMENTARY

    REGINA MILLER, LIBERTY ELEMENTARY

    IDALIA MAGNONE, ETHRIDGE ELEMENTARY

    LIBRARIAN OF THE YEAR

    WINNER | MADELYN JOHNSON, LHS KILLOUGH

    LIZ FISANICK, PETERS COLONY ELEMENTARY

    SHANNON WHITELEY, HEBRON 9TH GRADE CAMPUS

    Campus Support Employee of the Year

    MICHELLE KEELER, LHS KILLOUGH

    SHARON PAINTER, LISD STUDENT SUCCESS CENTER AT COLLEGE STREET

    WINNER | MICHELLE WEIKUM, LEWISVILLE HIGH SCHOOL

    Campus Aide of the Year

    WINNER | NENE DIOP, TCHS FEEDER SCHOOLS

    BARBARA VANIKIOTIS | ARBOR CREEK MIDDLE SCHOOL

    SUSAN VRENIOS | OLD SETTLERS ELEMENTARY

    Child Nutrition Employee of the Year

    WINNER | KRYSTENE BRATHWAITE, ARBOR CREEK MIDDLE SCHOOL

    DONNA JACKSON | LAKELAND ELEMENTARY

    JANET STEVENS | VICKERY ELEMENTARY

    CUSTODIAN OF THE YEAR

    WINNER | JUAN DE LA TORRE | FORESTWOOD MIDDLE SCHOOL

    MARIA FERMAN | LEWISVILLE LEARNING CENTER

    LETRICE TONEY | THE COLONY HIGH SCHOOL

    Transportation Employee of the Year

    WINNER | ELNORA BATES, DURHAM, LEWISVILLE, LHS KILLOUGH, LHS & TECC WEST

    SHASWALLIA BROWN, LILLIE J. JACKSON ECC, LISD STUDENT SUCCESS CENTER & MILL STREET

    GEORGE WATSON, HUFFINES, LHS HARMON, LHS KILLOUGH, LHS & VICKERY

    DISTRICT ADMINISTRATOR OF THE YEAR

    WINNER | DR. JONAS GREENE, LEARNING AND TEACHING DEPARTMENT

    RENEÈ MARTS, LEARNING AND TEACHING DEPARTMENT

    DR. ANNIE RIVERA, LEARNING AND TEACHING DEPARTMENT

    District Facility Services Employee of the Year

    KENNY BRAMBLETT, FACILITY SERVICES DEPARTMENT

    ALEX DELRIO, FACILITY SERVICES DEPARTMENT

    WINNER | EDWARD ORAND, FACILITY SERVICES DEPARTMENT

    DISTRICT LEARNING & TEACHING EMPLOYEE OF THE YEAR

    RICHARD BLEEMEL, LEARNING AND TEACHING DEPARTMENT

    WINNER | AMANDA REAKA, LEARNING AND TEACHING DEPARTMENT

    MERRIAM WYNE, LEARNING AND TEACHING DEPARTMENT

    District Professional Employee of the Year

    APRIL GAMA, SPECIAL EDUCATION DEPARTMENT

    ALEX KIXMILLER, ORGANIZATIONAL LEARNING DEPARTMENT

    WINNER | KERISE RIDINGER, ORGANIZATIONAL LEARNING DEPARTMENT

    DISTRICT SUPPORT EMPLOYEE OF THE YEAR

    WINNER | ANGIE CLAYTON, DIGITAL LEARNING DEPARTMENT

    ANGELA HAMILTON, TECHNOLOGY DEPARTMENT

    GRACE WAFFORD, ORGANIZATIONAL LEARNING DEPARTMENT

    District Technology Employee of the Year

    WINNER | MARCI BABB, TECHNOLOGY DEPARTMENT

    REGINA COTTON, TECHNOLOGY DEPARTMENT

    CHUCK DUNAJ, TECHNOLOGY DEPARTMENT

     

    For inquiries about this webpage, 
    please contact LISD's Communications Department at awards@lisd.net