2019-2020 Teachers of the Year

  • 2020 Elementary TOY Finalsits Banner

    Bluebonnet Elementary Shirley Harris
    Hebron Valley Elementary Kerry Conti
    LISD STEM Academy at Donald Macy Winkle
    Southridge Elementary Alexis Miller
    Wellington Elementary Susan Tyner


    2020 Secondary TOY Finalists Banner

    Dale Jackson Career Center Martha Eitelman
    Flower Mound High School Lt. Col. David Hansen
    Lakeview Middle School Nicole Griffin
    LHS - Killough Emily Wallace
    The Colony High School Jennifer Shaw


    TOY Banner for High Schools 2019-2020

    Dale Jackson Career Center Martha Eitelman
    Flower Mound 9th Grade Laura Kucuk
    Flower Mound High School
    Lt. Col. David Hansen
    Hebron 9th Grade Holly Manning
    Hebron High School Karen Cummings
    Lewisville Learning Center Story Davis
    Lewisville High School Harmon Carolyn Pedrazine
    Lewisville High School Killough Emily Wallace
    Lewisville High School Main Dan Moser
    Marcus 9th Grade Robert Atchison
    Marcus High School Shelly Varin
    Purnell Support Center Emily Jacobson
    TECC - East Juanita Flynn
    The Colony High School Jennifer Shaw


    TOY Banner for Middle Schools 2019-2020

    Arbor Creek Middle School Jessica Wasiak-Burns
    Briarhill Middle School Taylor Gilbreath
    Creek Valley Middle School Georgia Harvey-Mason
    DeLay Middle School Christina Carter
    Downing Middle School Tracy Davis
    Durham Middle School Samantha Holt
    Forestwood Middle School Cristi Derow
    Griffin Middle School Tara Linz
    Hedrick Middle School Alisa Green
    Huffines Middle School Alexandra Lucas
    Killian Middle School Wendy Curran Meyer
    Lakeview Middle School Nicole Griffin
    Lamar Middle School Eric Long
    McKamy Middle School Megan Maimone
    Shadow Ridge Middle School Ginger Newbern


    TOY Banner for Elementary Schools 2019-2020

    B.B. Owen Elementary Demetrius Hicks
    Bluebonnet Elementary Shirley Harris
    Bridlewood Elementary Cindy Garza-Moore
    Camey Elementary Stephanie Acevedo
    Castle Hills Elementary Shannon Dunham
    Central Elementary Stephanie De La Rosa
    Coyote Ridge Elementary Lauren Collier
    Creekside Elementary Lainie Applegate
    Degan Elementary Michael Koenig
    Donald STEM Academy Macy Winkle
    Ethridge Elementary Lauren Baumgard
    Flower Mound Elementary Katie Taylor
    Forest Vista Elementary Brittney Hansen
    Garden Ridge Elementary Brenda Jacobs
    Hebron Valley Elementary Kerry Conti
    Heritage Elementary Kelly Martin
    Hicks Elementary Kirsten Hucks
    Highland Village Elementary Michelle Murray
    Homestead Elementary Beth Gantt
    Independence Elementary Hilary Trimble
    Indian Creek Elementary Tabitha Denison
    Lakeland Elementary Maricela Bustillos-Rodriguez
    Lewisville Elementary Jocelyn Perryman
    Liberty Elementary School Linda Echols
    Lillie J. Jackson Early Childhood Katie Ruge
    McAuliffe Elementary Leslie Birch
    Mill Street Elementary Valerie Worley
    Morningside Elementary Laura Green
    Old Settlers Elementary Felicia Cohen
    Parkway Elementary Paige Krause
    Peters Colony Elementary Elizabeth Garcia Nazario
    Polser STEM Academy Amber Myers
    Prairie Trail Elementary Jesse Saucedo
    Rockbrook Elementary Patricia Antus
    Southridge Elementary Alexis Miller
    Stewart's Creek Elementary Chelzee' Lentz
    Timber Creek Elementary Jennifer Johnson
    Valley Ridge Elementary Eric Carrillo
    Vickery Elementary César Barrientos
    Wellington Elementary Susan Tyner