Return to Headlines

All Region Band Results

December 3, 2018

Congratulations to the 90 students that earned placements in the All Region Band this past weekend!  Within these 90 students, 26 of them have advanced to the area round of auditions.  These 26 will compete for a spot in the Texas All State Band on Saturday, January 12th.

 

Flute

Kirstin deBlonk

Julia DiBernardo

Jennifer Hanchette

Abby Hayes

Elle Lim - AREA

Ayna Molina – AREA

Victoria Reeh

Shaunak Sathe

 

Oboe

Eric Choe – AREA

Brooke Brinlee

Rubie Shinedling

Brandon Kim – 9th Grade Band

Kendall Fryar – 9th Grade Band

 

Eb Clarinet

Alex Botelho – AREA

Chaewon Yoon

 

Bb Clarinet

Nick Bingham

Ryan Bussey

Justin Chae

Hanna Chang - AREA

Joshua Epps – AREA

Minhyuk Kang – AREA

Yvonne Kim

Hannah Lee - AREA

Henry Liu – AREA

Kevin Miao

Lizzie Olson – AREA

Amanda Yancey

Jay Youn

Oliver Ko – 9th Grade Band

Lila Odom – 9th Grade Band

Mihir Somisetty – 9th Grade Band

Nadia Rouhani – 9th Grade Band

 

Alto Clarinet

Suchir Dhurjati – AREA

Caroline Tuggle

 

Bass Clarinet

Jordan Whitehead – AREA

Benton Smith

Daniel Homrok – 9th Grade Band

 

Contra-Bass Clarinet

Griffin Holt – AREA

 

Bassoon

Rhett Carlin - AREA

Vaibhav Gaddam – AREA

Matthew Warner – AREA

Sofia Pagan – 9th Grade Band

 

Alto Saxophone

Thomas Kall

Rishi Kulkarni

Sean Lee

Victoria Ren – 9th Grade Band

 

Tenor Saxophone

Ryan Oh

Cody Walton

 

Baritone Saxophone

Mike Donohue

Trey Quimbey – 9th Grade Band

 

Trumpet

Eric Haddad – AREA

Anna Glowski

Alexandra Jackson

Samuel Kim – AREA

Matthew Knope

Randy Lee

Jacob Lira

Johniel Najera – AREA

Caleb Speed – AREA

Joey Risberg – 9th Grade Band

Trinity Branch – 9th Grade Band

Ethan Spillman – 9th Grade Band

 

Horn

Alexis Headding

Jenson Morey

Niyati Prabhu - AREA

Mukhil Seralaathan - AREA

Miranda Smith – AREA

Kaylee Webb

Cade Wilson – AREA

Tate McAnelly – 9th Grade Band

Andrew Kim – 9th Grade Band

 

Trombone

Austin Bruce

Cameron Engelke

Bryan Young

Michael Young

Braden Dial – 9th  Grade Band

Aaryan Gupta – 9th Grade Band

Ayush Mishra – 9th Grade Band

Delaney Hankins – 9th Grade Band

 

Bass Trombone

Reagan Tubbs – 9th Grade Band

 

Euphonium

Jake Langridge – AREA

Matthew Martinez

Jacob Steele

Hannah Burn – 9th Grade Band

Jake Nelson – 9th Grade Band

 

Tuba

Brodan Gardner – 9th Grade Band

 

Percussion

Isaac Chiang – AREA

Nick Witt

Lucas Samson – 9th Grade Band

Nathan Co – 9th Grade Band