Lewisville ISD Accolades | 2017-2018

  •  


    ACADEMICS

    Academic Decathlon Competition

    The following students earned medals in the State Academic Decathlon Competition:

    Hebron High School

    • Second in Super Quiz
    • Third in Science

    Marcus High School

    • Nathan Smith, first in Interview
    • Jessica Jones, second in Speech  

    The Colony High School

    • Grace Perry, second in Language and Literature

    American School Counselor Association

    Donald, Garden Ridge and Liberty Elementary schools - 2018 ASCA Honor Council winners.

    Character.org

    Flower Mound and McAuliffe Elementary schools named Character.org 2018 National Schools of Character.

    DECA

    Flower Mound, Hebron, Lewisville and Marcus High Schools each had multiple first and second-place winners at the Texas Distributive Education Clubs of America’s 2018 State Career Development Conference

    Destination ImagiNation

    Arbor Creek Middle School

    • First place in Engineering Challenge at State and Globals. To date, only two LISD teams have claimed first place at Globals.

    Homestead, Castle Hills Elementary Schools

    • First place in Engineering Challenge at State, third place at Globals

    McKamy and Shadow Ridge Middle Schools

    • Second place in the maze craze technical challenge at State

    Hebron High School

    • Third place in Fine Arts Challenge at state, fourth place at Globals

    National Merit Scholarship Program

    58 students were named National Merit Finalists; 61 students were named National Merit Semi-Finalists Scholars; 171 National Merit Commended Scholars; and 55 National Hispanic Recognition Program Scholars.

    Robotics

    Flower Mound High School VEX teams received numerous awards throughout the competition season: Design Award, Judges Award, Excellence Award, Create Award and Skills Champions. Three teams placed first in tournaments and two teams achieved the top honor of attending the VEX World Championship, Team 2019-B and Team 2019-F. In addition, FMHS Tech Club parent, Brian McGee, was awarded Mentor of the Year at VEX World Championship.

    Rho Kappa Honor Society

    Marcus High School students in the Rho Kappa Honor Society won first place in the "Speak Up! Speak Out!" High School Division category at the 2018 State Civics Fair.

    Scripps National Spelling Bee

    Liberty Elementary School's fifth-grader Abhijay Kodali won third place in the 2018 Scripps National Spelling Bee.

    Texas Academic Decathlon

    Hebron High School

    • Debbie Kim, Gold in Literature
    • Brendan Glascock, Silver in Math and Social Science
    • Jordan Springer, Bronze in Literature

    Marcus High School

    • Sai Ramesh, second place overall; Gold in Literature, Music and Economics; Silver in Math and Social Science; and Bronze in Science
    • Chloe Agis, Gold in Speech and Silver in Language and Literature

    Texas Business Professionals of America State and National Conference

    Lewisville High School 

    • Kennedy Grays, Second in Extemporaneous Speech at State, Fourth at Nationals
    • Bradley Sykes, Third in Personal Financial Management at State

    Technology Student Association State & National

    Flower Mound High School

    • Second in State overall with 60 first-place, 46 second-place and 36 third-place wins.
    • VEX Robotics | First and Second at State, Second at Nationals
    • FMHS student Adam Yook, First in the Individual High-Point Award at State

    Hebron High School

    • Two students won Second at State
    • HHS Webmaster Team, Third at Nationals

    Lewisville High School

    • Four First-place wins and one Second-place win at State

    McKamy Middle School

    • Third place overall with five First-Place, four Second-Place and three Third-Place Wins at State

    Texas Association of Future Educators

    Flower Mound High School

    • Blue ribbons in Chapter Yearbook, Teacher Created Materials and Bulletin Board at State
    • Gold Seal in the Portfolio category at State

    Marcus High School

    • Outstanding TAFE Chapter at State
    • Blue ribbons in the following categories: Teacher Create Materials event; Project Visuals for Recreation, Fundraising, Leadership, Education and Service; and Portfolio at State
    • One Gold Seal award for break out session presentation at State
    • Third in Lesson Planning at Nationals
    • Third in Video Presentation of Timber Creek Elementary Students Learning Seven Habits at Nationals
    • First in Author/Illustrators PreK Book in English and Spanish at Nationals
    • National Grand Champion

    Texas State German Contest

    Marcus High School students Kirsten Hahn and Brody Roberson were recognized for winning first place at the 2018 Texas State German Contest for their photo essay describing and illustrating their road trip to Memphis, Tennessee.

    Texas State Junior Classical League

    Marcus, Hebron, Lewisville and The Colony High Schools had 38 students place first through third in the 2018 Texas State JCL Convention. Marcus also placed first in dramatic interpretation and third in both essay and boys costume at the National Junior Classical League Convention.





    ATHLETICS


    Archery

    Arbor Creek Middle School

    • State Champion

    Lamar Middle School

    • Third place

    Hebron High School

    • Individual third place

    Baseball

    Marcus High School      

    • District Third
    • Bi-District Champions
    • Area Champions
    • Regional Quarter Finals Champions
    • Regional Finals Qualifier

    The Colony High School     

    • District Third
    • Bi-District Champion
    • Area Champion

    Basketball

    Flower Mound High School       

    • District Third—Girls
    • Bi-District Qualifier—Girls
    • District Runner up—Boys
    • Bi-District Qualifier—Boys       

    The Colony High School   

    • District Champion—Girls
    • Bi-District Champion—Girls
    • Area Champion—Girls
    • Quarter Finals Qualifier—Girls

    Hebron High School    

    • District Champion—Boys
    • Bi-District Qualifier—Boys

    Lewisville High School                

    • District Runner Up—Girls
    • Bi-District Champion—Girls
    • Area Qualifier—Girls
    • District Third—Boys
    • Bi-District Qualifier—Boys         

    Cross Country

    Flower Mound High School        

    • District Second—Girls
    • Regional Third—Girls
    • State Qualifiers(4th)—Girls
    • District Runner up—Boys
    • Regional Second—Boys
    • Individual State Champion—Boys

    Hebron High School    

    • District Champions—Girls
    • Regional Fourth—Girls
    • Individual State QualifiersGirls
    • District Third—Boys
    • Regional Qualifiers—Boys
    • Individual State Qualifiers—Boys

    Marcus High School

    • District Medalist—Girls
    • Regional Medalist—Girls
    • Individual State qualifiersGirls

    The Colony High School  

    • District Third place—Girls
    • Regional Qualifier—Girls
    • District Fourth place—Boys
    • Regional Qualifiers—Boys    

    Diving       

    Marcus High School         

    • Regional Qualifier
    • Individual State Bronze Medalist—Boy 

    Football

    Hebron High School       

    • District Runner up
    • Bi-District Qualifier       

    The Colony High School     

    • District Runner up
    • Bi-District Qualifier                     

    Golf

    Flower Mound High School   

    • District Runner up—Girls
    • Regional Qualifiers—Girls
    • District runner up—Boys
    • Regional Qualifiers—Boys

    Hebron High School         

    • District Medalist—Girls
    • Regional Medalist—Girls
    • State Qualifiers—Girls

    Soccer

    Flower Mound High School   

    • District Runner up—Boys
    • Bi-District Champions—Boys
    • Area Qualifier—Boys

    Hebron High School

    • District Playoffs—Girls
    • Bi-District Qualifier—Girls

    Marcus High School               

    • District Champions—Boys
    • Bi-District Qualifiers—Boys
    • District Runner Up—Girls
    • Bi-District Champions—Girls
    • Area Champions—Girls
    • Regional Quarter Final Champions—Girls
    • Regional Semi-Final Champions—Girls
    • State Semi-Finals Champions—Girls
    • State Silver Medalist—Girls

    The Colony High School          

    • District Playoffs—Boys
    • Bi-District Qualifiers—Boys
    • District Playoffs—Girls
    • Bi-District Qualifiers  

    Softball       

    Flower Mound High School    

    • District Champion
    • Bi-District Champion
    • Area Champion
    • Regional Quarter Final Qualifier

    Hebron High School    

    • District Third
    • Bi-District Qualifier

    Marcus High School    

    • District Fourth
    • Bi-District Champion
    • Area Qualifier

    The Colony High School   

    • District Champion
    • Bi-District Champion
    • Area Champion
    • Regional Quarter Final Qualifier                                            

    Swimming                          

    Flower Mound High School     

    • District Runner Up—Boys and Girls
    • Regional Qualifiers—Boys and Girls
    • Individual State Qualifiers—Boys and Girls

    Hebron High School       

    • Regional Qualifiers—Boys and Girls

    Marcus High School        

    • District Third Place—Boys and Girls
    • Regional Qualifier—Boys and Girls
    • Individual State Qualifiers—Boys and Girls

    The Colony High School       

    • District Third Place—Girls
    • Regional Qualifiers—Boys and Girls
    • Individual State Champion—Girls
    • Individual State Bronze Medalist—Girls

    Team Tennis

    Flower Mound High School  

    • District Third—Boys and Girls
    • Bi-District Qualifier—Boys and Girls

    Marcus High School               

    • District Runner Up—Boys and Girls
    • Bi-District Champion—Boys and Girls
    • Area Champion—Boys and Girls
    • Regional Quarterfinals Qualifier—Boys and Girls

    The Colony High School

    • District Third—Boys and Girls
    • Bi-District Qualifier—Boys and Girls

    Tennis

    Flower Mound High School  

    • Individual Regional Qualifiers—Boys

    Marcus High School

    • Individual Regional Qualifier—Boys and Girls

    The Colony High School     

    • Individual Regional Qualifiers—Boys and Girls

    Track

    Flower Mound High School    

    • District Runner Up—Girls
    • Area Medalists—Boys and Girls
    • Regional Medalist—Girls and Boys
    • Individual State Qualifiers

    Hebron High School

    • District Champion—Boys
    • Area Medalists—Boys and Girls
    • Regional Medalists—Boys and Girls
    • Individual State Qualifiers

    Lewisville High School

    • Individual District Medalists—Boys and Girls
    • Area Qualifiers—Boys and Girls
    • Regional Qualifiers—Boys and girls

    Marcus High School  

    • District Champions—Girls
    • District Runner up—Boys
    • Area Champions—Girls
    • Area Sixth—Boys
    • Two Individual State Champions
    • Bronze medalist—Girls
    • Silver medalist—Relay—Girls
    • Team—Silver Medalist

    The Colony High School  

    • District Medalist—Boys and Girls
    • Area Medalist—Boys and Girls
    • Regional Medalist—Boys and Girls                                 

    Volleyball              

    Flower Mound High School    

    • District playoff Qualifier
    • Bi-District Qualifier      

    Hebron High School

    • District Champion
    • Bi-District Champion
    • Area Champion
    • Regional Quarterfinal Champion
    • Regional Semifinal Champion
    • Regional Final Champion
    • STATE CHAMPION

    The Colony High School             

    • District Runner up
    • Bi-District Champion
    • Area Qualifier

    Water Polo

    Flower Mound High School

    • State Champion

    Wrestling

    Flower Mound High School   

    • District Champion—Boys
    • Fourteen Individual Regional Qualifiers—Boys
    • Four Individual State qualifiers—Boys
    • District Third—Girls
    • Eight Regional Qualifiers—Girls
    • Individual State QualifierGirls

    Hebron High School    

    • Ten Individual Regional Qualifiers—Boys
    • Four Individual State Qualifiers –Boys

    Lewisville High School             

    • District Runner up—Girls
    • Regional Third—Girls
    • Four Individual State Qualifiers—Girls
    • Five Individual Regional Qualifiers—Boys
    • Individual State Qualifier—Boys       

    Marcus High School   

    • Twelve Regional Qualifiers—Boys

    The Colony High School         

    • District Third—Girls
    • Six Regional Qualifiers—Girls
    • Individual State Qualifier—Girls
    • Seven Regional Qualifiers—Boys
    • Two State Qualifiers—Boys

    ATHLETIC SCHOLARSHIPS

    Baseball: 27    

    Basketball: 8      

    Cross Country/Track: 10

    Football: 34  

    Golf: 7

    Soccer: 31

    Softball: 9     

    Swimming: 2            

    Volleyball: 12       


    FINE ARTS

    All-State Musicians

    Forty-seven students across the district were named All-State Musicians in Band, Choir or Orchestra.

    International Competition for High School A Cappella

    Marcus High School A Cappella group Fusion placed third in the International Competition for High School A Cappella National Finals.

    Midwest Band and Orchestra Clinic in Chicago

    Arbor Creek Middle School Band performed as the feature ensemble at the Midwest Band and Orchestra Clinic in Chicago.

    PTA Reflections

    Heritage Elementary student Dylan James Shaw earned not only the Texas Parent Teacher Association Reflections Contest Award of Overall Excellence, but he also won the National Parent Teacher Association Reflections Contest Award of Excellence for a blues piano original.

    Scholastic Art & Writing Contest

    Flower Mound High School received eight gold key and 11 silver key awards

    Sudler Shield & Cup

    Flower Mound High School

    • FMHS Marching Band was named a 2017 Sudler Shield Large School Division Winner.

    Shadow Ridge Middle School

    • SRMS Band was recognized for being named the 2017 Sudler Cup Winner.

    Texas Art Education Association

    Eighteen students from Hebron High School, Lewisville High School and LHS Harmon earned prestigious awards in the TAEA Visual Arts Scholastic Event, three of them Gold Seal Winners.

    Texas Music Education Association’s Honor Band

    Killian Middle School Band performed as the Texas Music Education Association’s Honor Band at the TMEA Convention in February.

    University Interscholastic League State Theatrical Design Contest

    Lewisville High School

    • Anna Cantu won Third at State in the 6A UIL Theatrical Costume Design category

    The Colony High School

    • Mekai's Watson, Second at State in the 5A UIL Theatrical Hair and Makeup Design category


    STAFF

    Lewisville ISD Teachers of the Year

    Elementary Teacher of the Year

    Marlene Price, Wellington Elementary

    Secondary Teacher of the Year

    Amy Payne, Lewisville High School

    National Council for Geographic Education

    Flower Mound 9th Grade Campus teacher Amanda Killough was named National Council for Geographic Education 2018 recipient of the Distinguished Teaching Award K-12.

    National Fastpitch Coaches Association

    Flower Mound 9th Grade Campus teacher and Flower Mound High School Softball Head Coach Mark Larriba was named the 2017 National Fastpitch Coaches Association Humanitarian Award honoree recipient.

    National Federation of State High School Associations

    The Colony High School Softball Coach Deana Coleman was named the National Federation of High School’s 2016-2017 Texas Coach of the Year for Girls Softball.

    National PTA Lifetime Achievement Award

    Marcus High School Principal Gary Shafferman and Liberty Elementary School Principal Tim Greenwell were recognized for receiving the National PTA Lifetime Achievement Award.

    Texas Association of School Boards

    Lewisville ISD Board President Angie Cox was named a lifetime member of the Leadership Texas Association of School Boards.

    Texas Computer Education Association

    Texas Computer Education Association named Briarhill Middle School Library Media Specialist Trela Weesner the 2018 TCEA Library Media Specialist of the Year.

    Texas PTA

    Donald Elementary Principal Dr. Michelle Wooten was named Texas PTA’s 2017 Elementary Principal of the Year.

    Texas School Counseling Association

    The following schools were named TSCA’s 2017 Counselors Reinforcing Excellence in Texas award winners: Castle Hills Elementary, Coyote Ridge Elementary, Garden Ridge Elementary, Homestead Elementary, Rockbrook Elementary, Downing Middle School, Lamar Middle School, LHS Harmon, Flower Mound High School, Hebron High School and Marcus High School.

    University Interscholastic League

    The Colony High School Theatre Director Dwayne Craig was named 2017 UIL Sponsor Excellence Award recipient.

    United States Professional Tennis Association

    Marcus High School Head Tennis Coach Kelly Langdon was named the United States Professional Tennis Association's High School Coach of the Year for Texas. 

    Woodworking Machinery Industry Association

    The Woodworking Machinery Industry Association named Dale Jackson Career Center teacher Joe Davis its 2018 Educator of the Year.
     



    This page is updated annualy at the end of the school year. 
    For inquiries, please contact LISD's Communications Department at communications@lisd.net.